Faculty of Education - UAH - Organization
Foto1

Director´s Team

  • Decano/a de la Facultad de Educación
    D. Jesús García Laborda - T.U. de Didáctica de la Lengua y Literatura
  • Vicedecano/a 1º de la Facultad de Educación
    Dª. María Yolanda Muñoz Martínez - T.U. de Didáctica y Organización Escolar
  • Vicedecano/a 2º de la Facultad de Educación
    Dª. Mirella Mansilla Fernández - T.U. de Didáctica de la Expresión Corporal
  • Vicedecano/a 3º de la Facultad de Educación
    Dª. María del Rocío Díaz Moreno - Prof. Ayudante Doctor de Lengua Española
  • Secretario/a de la Facultad de Educacion
    Dª. Sara Cortés Gómez - Prof. Contratado Doctor en Comunicac.Audiovisual y Publicid.

Administration

Centre Administration Contact
Administrador/a de Centro

Mr 

Telephone: 949 20 97 29

Student's Office

Ms 

Telephone: 949 20 96 60 / 87

Dean's Secretary

Ms 

Telephone: 949 20 97 36


 

Faculty Board. Composition

Ex officio members

  • Permanent members (doctors)
    • ALCAIDE SPIRITO, Mª Carmen
    • ALMEIDA CABREJAS, Belén
    • ALONSO MARAÑÓN, Pedro M.
    • CALONGE GARCÍA, Amelia
    • CARAVANTES TORTAJADA, Jorge
    • CASCAJERO GARCÉS, Áurea
    • CASTILLO GARCÍA, Gema Soledad
    • FERNÁNDEZ LÓPEZ, M. del Carmen
    • GARCÍA VARELA, Ana Belén
    • GARCÍA-HIDALGO PALLARÉS, José Francisco
    • HERNÁNDEZ ROMERO, Nieves
    • LAGO BORNSTEIN, Juan Carlos
    • MARCOS LORENZO, José Luis
    • MARTÍNEZ BORDA, Rut
    • POZO ANDRÉS, Mª Mar del
    • RÁBANO LLAMAS, Manuel Francisco
    • RAYÓN RUMAYOR, Laura
    • TORREGO SEIJO, Juan Carlos
  • No Doctores con vinculación permanente y contratados
    • GONZÁLEZ ARAUJO, Verónica
    • JIMÉNEZ GIGANTE, Francisco José
    • LITLER JERMAN, Mary Frances
    • NOVA GRAFIÖN, Santiago
  • Permanent members (non doctors and under contract)
    • DÍAZ MATARRANZ, Juan José
    • JIMÉNEZ GIGANTE, Francisco José
    • RÁBANO LLAMAS, Manuel Francisco
    • RODRÍGUEZ LAGUNA, Mª Teresa
  • Assistants, scholars and research staff under contract
    • OLIVARES LEYVA, Mónica
  • Students
    • ALMOGUERA PRIETO, Sergio
    • PINEDA GONZÁLEZ, Pablo
  • Administration and Services Staff
    • SANTANA MACÍAS, Juan Bernabé
    • USED MATARRANZ, Ana Belén
    • YÉLAMOS SAN ANDRÉS, Gonzalo

Course and Qualification Coordinators

  • Degree in Nursery Education:
    • Degree coordinator: Ms Dña. Soraya García Esteban 
    • First year coordinator: Mr Ángel F. Gallego Lázaro
    • Second year coordinator: Mr Julián López-Torrecilla Fernández 
    • Third year coordinator: Mr Alberto Lastra Sedano
    • Fourth year coordinator: Ms. Belén Almeida Cabrejas
  • Degree in Primary Education:
    • Degree coordinator: Ms Mª Teresa Rodríguez Laguna
    • First year coordinator: Ms Mónica Olivares Leyva
    • Second year coordinator: Ms Verónica González Araujo. 
    • Third year coordinator: Ms Dolores García Carrillo
    • Fourth year coordinator: Mr Pablo Sotoca Orgaz
  • Double Degree in Humanities and Primary Education:
    • Degree coordinator (Faculty of de Education): Ms Nieves Hernández Romero
    • First year coordinator: Ms M. Soledad Andrés Gómez
    • Second year coordinator: Mr Javier García Abad
    • Third year coordinator: Ms Silvia Gumiel Molina 
    • Fourth year coordinator: Ms Arántzazu Fraile Rey
    • Fith year coordinator: Ms Ana Blanco Canales
  • Double Degree in Nursery Education and Primary Education:
    • ​​Degree coordinators: Ms Soraya García Esteban  (Nursery) and Ms Mª Teresa Rodríguez Laguna (Primary)
    • First year coordinator: Ms Marta Ibáñez Carrasco
    • Second year coordinator: Mr Francisco José Jiménez Gigante
    • Third year coordinator: Mr Felipe Montero Ramírez 

Erasmus and International programes Coordinator

  • Ms Arántzazu Fraile Rey

Permanent Committee:

  • President: Mr Jesús García Laborda  (Dean)
  • Secretary: Ms Sara Cortés Gómez  (Academic Secretary)
  • Directors of Departments Representative: Mr Juan Carlos Luis Pascual
  • Teachers Representative: Mr. José Luis Marcos Lorenzo
  • Students Representative: Mr. Pablo Pineda González
  • PAS Representative: Mr Gonzalo Yélamos San Andrés

Practicums Committee:

  • President: Ms Amelia Calonge García (Decana)
  • Second Vice Dean: Ms Dña. Belén Almeida Cabrejas
  • Coordinator:  Ms Ana Belén García Varela
  • Vocals:
    • Department of Education Sciences:
      •  Ms Dolores García Campos  (Titular)
      •  Ms María de los Ángeles Martínez Berruezo (Alternate)
    • Scientific Departments:
      • Ms María Teresa Rodríguez Laguna  (Titular)
      •  Mr José Francisco García-Hidalgo Pallarés  (Alternate)
    • Social Sciences Departments:
      • Mr Francisco Jiménez Gigante (Titular)
      • Mr Juan Carlos Lago Bornstein (Alternate)      
    • Philology Departments:
      •  Ms Mª Carmen Fernández López (Alternate)
      • Ms Gema Castillo García (Titular)
    • Students:
      • Ms Lucía Cavero Vallés (Titular)
      • Ms Marina Santiago Muñoz (Suplente)
    • PAS:
      • Ms. Mª Ángeles Viejo Guijarro (Titular)
      • Mr Gonzalo Yélamos San Andrés (Suplente)

Extraordinary Awards Committee:

  • President: Ms Amelia Calonge García (Dean)
  • Secretary: Ms Nieves Hernández Romero (Academic Secretary)
  • Vocals:
    • Ms Gema S. Castillo García
    • Mr Alejandro Iborra Cuéllar
    • Mr Manuel Megías Rosa

Quality and Teaching Committe:

  • President: Ms Amelia Calonge García (Dean)
  • Secretary: Ms Nieves Hernández Romero (Academic Secretary)
  • First Vice Dean: Mr Manuel Megías Rosa
  • Degree Coordinator (Primary Education): Ms Mª Teresa Rodríguez Laguna
  • Degree Coordinator (Nursery Education): Ms. Soraya García Esteban
  • Representatives from the teaching departaments:
    • Ms M Val Sandín Vázquez (Department of Surgery, Medical and Social Sciences)
    • Ms Mª Carmen Fernández López. (Department of Philology, Communication and Documentation). 
    • Ms Gema Castillo García (Department of Modern Languages)
    • Mr Pedro Ramos Alonso (Department of Physics and Mathematics)
    • Ms Ana Arriba González de Durana   (Department of Economics)  
    • Mr José Francisco García-Hidalgo Pallarés (Department of Geology, Geography and the Environment)
    • Mr Juan Carlos Lago Borsntein (Department of History and Philosophy)
    • Ms Mírian Checa Romero (Department of Education Sciences) 
    • Ms M. Teresa Rodríguez Laguna (Química Analítica, Química Física e Ingeniería Química)
    • Ms María Gloria Quintanilla (Dpto. Química Orgánica y Química Inorgánica) 
    • Mr Fidel Blasco (Department of Legal Sciences)
  • Ms Concepción Carrasco Carpio  (Department of Economics)  
  • P.A.S Representative: Mr Gonzalo Yélamos San Andrés. Aternate: Ms María Ángeles Viejo
  • Students Representative: D. Pablo Pineda. Aternate: Ms Marina Santiago
  • Nursery and Primary Schools Representative: Ms Susana Urueña Sánchez

Compensation Board:

Degree in Primary Education:

  • President:  Ms Amelia Calonge García (Dean)
  • Secretary: Ms Nieves Hernández Romero (Academic Secretary)
  • Vocals:
    • Department of Education Sciences:
      • Ms Mirella Fernández Mansilla (Titular)
      • Mr Alejandro Iborra Cuéllar (Alternate)
    • Department of Legal Sciences:
      • Ms Ángeles Martín Rodríguez (Titular)
      • Mr José Luis Gil Gil (Alternate)
    • Department of Philology, Communication and Documentation:
      • Mr  Manuel Martí Sánchez (Titular)
      • Ms Rocío Díaz Moreno (Alternate)
    • Department of Modern Languages:
      • Mr Manuel Megías Rosa (Titular)
      • Mr Jesús García Laborda (Alternate)
    • Department of Physics and Mathematics:
      • Mr José Luis Marcos Lorenzo (Titular)
      • Mr  Juan Miguel Campanario Larguero (Alternate)
    • Department of Economics​:
      • Ms Concepción Carrasco Carpio (Titular)
      • Ms Ana Arriba González de Durana (Alternate)
    • Department of Geology, Geography and the Environment:
      • Ms Áurea Cascajero Garcés (Titular)
      • Mr José Francisco García-Hidalgo Pallarés (Alternate)
    • Department of History and Philosophy:
      • Mr Juan Carlos Lago Bornstein (Titular)
      • Mr Julio Seoane Pinilla (Alternate)
    • Department of Analytical Chemistry, Physical Chemistry and Chemical Engineering:
      • Ms Carmen Teijeiro Ferreira(Titular)
      • Mr Manuel Temprado Morena (Alternate)

Degreee in Nursery Education:

  • President:  Ms Amelia Calonge García (Dean)
  • Secretary: Ms Nieves Hernández Romero (Academic Secretary)
  • Vocals:
    • Department of Education Sciences:
      • Ms Mirella Fernández Mansilla (Titular)
      • Mr Alejandro Iborra Cuéllar (Alternate)
    • Department of Legal Sciences:
      • Ms Ángeles Martín Rodríguez (Titular)
      • Mr José Luis Gil Gil  (Alternate)
    • Department of Surgery, Medical and Social Sciences
      • Ms Mª del Val  Sandín Vázquez (Titular)
      • Mr Manuel Franco Tejero (Alternate)
    • Department of Philology, Communication and Documentation:
      • Mr Manuel Martí Sánchez (Titular)
      • Ms Rocío Díaz Moreno (Alternate)
    • Department of Modern Languages:
      • Mr Manuel Megías Rosa (Titular)
      • Mr Jesús García Laborda (Alternate)
    • Department of Physics and Mathematics:
      • Mr José Luis Marcos Lorenzo (Titular)
      • Mr Juan Miguel Campanario Larguero (Alternate)
    • Department of Economics​:
      • Ms Concepción Carrasco Carpio (Titular)
      • Ms Ana Arriba González de Durana (Alternate)
    • Department of Geology, Geography and the Environment:
      • Ms Áurea Cascajero Garcés (Titular)
      • Mr José Francisco García-Hidalgo Pallarés (Alternate)
    • Department of History and Philosophy:
      • Mr Juan Carlos Lago Bornstein (Titular)
      • Mr Julio Seoane Pinilla (Alternate)
    • Department of Analytical Chemistry, Physical Chemistry and Chemical Engineering:
      • Ms Mª Gloria Quintanilla López (Titular)
      • Ms Belén Batanero Hernán  (Alternate)

Degree Final Project Committee:

  • President: Mr Manuel Megías Rosa  (Second Vice Dean), by delegation of the Dean. 
  • Vocals:
    • Ms María Belén Almeida Cabrejas (Department of Philology, Communication and Documentation)
    • Ms Concepción Carrasco Carpio (Department of Economics) 
    • Ms Guillermina Gavaldón Hernández (Department of Education Sciences)
    • Ms Mónica Izquierdo Alonso  (Department of Philology, Communication and Documentation)
    • Ms María Teresa Rodríguez Laguna (Department of Analytical Chemistry, Physical Chemistry and Chemical Engineering)
    • Ms Nieves Hernández Romero (Department of Education Sciences)
    • Mr Alberto Lastra Sedano  (Department of Physics and Mathematics)
    • Ms Carmen Santamaría García (Department of Modern Languages)

Degree Final Project Complaints Committee

  • President: Dña. Amelia Calonge García (Decana)
  • Secretary: Dña. Nieves Hernández Romero (Secretaria Académica)
  • Department of Organic and Inorganic Chemistry: Mr David Sucunza Sáenz
  • Department of Surgery, Medical and Social Sciences:​ Ms María del Val Sandín Vázquez
  • Department of Physics and Mathematics: Mr Alberto Lastra Sedano
  • Department of Philology, Communication and Documentation​: Ms María Isabel Pérez Jiménez
  • Department of History and Philosophy: Mr Juan Carlos Lago Bornstein
  • Department of Modern Languages​: Ms Gema Castillo García
  • Department of Education Sciences​: Ms Yolanda Muñoz Martínez
  • Department of Geology, Geography and the Environment​: Mr José García-Hidalgo Pallarés
  • Department of Analytical Chemistry, Physical Chemistry and Chemical Engineering​:Ms María Teresa Rodríguez Laguna
  • Department of Economics​: Ms Concepción Carrasco Carpio
  • Dpto. de Ciencias Jurídicas: Mr Pedro Mozo Martínez 

Cafeteria Committee

  • Centre Administration: Mr Gonzalo Yélamos San Andrés
  • Teachers:
    • Mr Daniel Abril López
  • Students:
    • Mr. Sergio Casal (Titular); Ms Alba Cerezo (Alternate)
  • P.A.S.: Mr José A. Lafuente García

Búsqueda de personal

Directory
Dean's Office 949 20 97 37
Dean's Secretary 949 20 97 36
Centre Administration 949 20 97 29
Computer room 949 20 97 54
Library 949 20 97 62
Cafetería 949 20 98 29
Porter's office 949 20 97 31
Student representatives 949 20 97 30
Department of Biomedicine and Biotechnology 91 885 47 51 / 4673
Department of Computer Sciences 91 885 66 45
Department of Education Sciences 949 20 97 51
Department of Philology, Communication and Documentation 91 885 44 23
Department of Modern Languages 91 885 44 41
Department of Physics and Mathematics 91 885 49 33 / 4901
Department of Legal Sciences 91 885 43 52 / 4353 / 4354
Department of Economics 91 885 42 01 / 4202 / 5154
Department of Geology, Geography and the Environment 91 885 44 29 / 4904
Department of History and Philosophy 91 885 44 48 / 4403
Department of Analytical Chemistry, Physical Chemistry and Chemical Engineering 91 885 49 41 / 4639
Department of Organic and Inorganic Chemistry 91 885 46 48 / 4614
Department of Surgery, Medical and Social Sciences 91 885 45 39 / 4532 / 4881 / 4536
Socrates/Erasmus International Office  949 20 98 30
Student's secretary 949 20 96 60 / 87
Practicum Secretary 949 20 98 31
Laboratory technician 949 20 97 50

Faculty of Education